article

دعوت از امت اسلامی برای انتخاب مذهب واحد، نه معقول است نه مشروع

[دیدگاه]

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی در بیست و پنجمین سالگرد تأسیس مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: دعوت از امت اسلامی برای روی آوردن به مذهب واحد، نه معقول است و نه مشروع!

article

گویی شهادت در خاندان حکیم موروثی است

[دیدگاه]

هفتم شهریور سالروز شهادت آیت‌الله سید محمدباقر حکیم، از علمای مبارز عراق است. عالمی مجاهد که همچون دیگر بزرگان خاندانش به شهادت رسید.

article

موضوع تقریب مذاهب همچنان متزلزل است

[دیدگاه]

کریمهبا تأکید بر این که یک نیروی اطلاعاتی جهانی وجود دارد که خواهان هیچگونه تقریب میان مذاهب نیست، بیان کرد: متأسفانه تاکنون برای پیاده کردن این امر و ایجاد تقریب واقعی میان مذاهب هیچگونه قواعد و اهدافی تعیین نشده است.

article

نگاهی به اثر «ظرفیتها و چالشهای تقریب مذاهب اسلامی در لبنان»

[دیدگاه]

این پژوهش می‌کوشد تا ضمن بررسی ظرفیت‌های تقریبی در اندیشه کلامی و فقهی عالمان شیعه و سنی لبنان با نگاهی به جریان‌های دینی و سیاسی این کشور، ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه تقریب و چالش‌های منتهی به تهدید یا فرصت تقریب در لبنان را نیز بررسی کند.

article

دوگانه سلفی تقریبی و غیر تقریبی

[دیدگاه]

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان اینکه تقریب متولد ۲۰۰ سال قبل و زمان سیدجمال‌الدین اسدآبادی است، به تبیین دو جریان سلفی تقریبی و غیرتقریبی پرداخت.

article

بررسی جریان‌های تقریبی جهان اسلام

[دیدگاه]

نشست علمی «بررسی جریان‌های تقریبی همراه با تحلیلی از مراکز علمی جهان اسلام» از سوی دانشگاه مذاهب اسلامی، در تهران برگزار می‌شود.

article

دعوت از حجت‌الاسلام مبلغی برای شرکت در کنفرانس مجمع فقه اسلامی

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین احمد مبلغی رییس دانشگاه مذاهب اسلامی و رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با دعوت رسمی دکتر احمد خالد بابکر دبیر کل مجمع فقه اسلامی برای شرکت در بیست و دومین کنفرانس بین المللی مجمع فقه اسلامی در کشور کویت دعوت شد.

article

اعلام آمادگی شیخ الازهر برای گفت‌و‌گو با مراجع شیعی در عراق

[دیدگاه]

درحالی‌که هنوز اتهامات اخیر شیخ الازهر به نیروهای مردمی عراق در خصوص جنایت علیه اهل‌تسنن و به آتش‌کشیدن مساجد، با موجی از انتقادات شخصیت‌های دینی و سیاسی مواجه است؛ «احمد الطیب»، از آمادگی‌ خود برای سفر به عراق و دیدار با مراجع خبر داد.

article

اختلافات ظاهری از سوی بزرگان فرق اسلامی کنار گذاشته شود

[دیدگاه]

ما از برادران اهل سنت و همچنین علمای تشیع می‌خواهیم دوستانه کنار هم مشکلات را حل کنیم. بیاییم بدون هرگونه تعصبی در کنار هم آیات قرآن را تفسیر کرده و براساس آیات این معجزه محکم، راه خود را ادامه دهیم.

article

آیت‌الله صافی: اسلام واقعی عاری از خشونت، ظلم و بیدادگری است

[دیدگاه]

آیت‌الله صافی گلپایگانی گفت: اگر امروز دشمنان با اسلام دشمنی می‌کنند، به خاطر این است که دین مقدّس اسلام با افکار و رفتار ضد انسانی و استعماری آن‌ها مخالف است و می‌خواهد مسلمانان، آزاد و مستقل باشند.

article

تولیدات علمی قم و نجف جهان بشریت را به سوی سعادت حقیقی هدایت می کند

[دیدگاه]

رییس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) تاکید کرد: حوزه علمیه قم و حوزه علمیه نجف در جهان امروز تنها متولیان مبارزه با استکبار جهانی هستند و تولیدات علمی این دو مرکز بزرگ علمی جهان بشریت را به‌سوی سعادت حقیقی هدایت می‌کند.
 
 

article

نهادهای مهم کشور باید به اهمیت تقریب پی ببرند/ فتنه ستیزه‌جویی درون مذهبی بزرگ‌ترین چالش جهان اسلام

[دیدگاه]

دبیر کل مجمع جهانی تقریب تأکید کرد: امروز عمده‌ترین چالشی که جوامع اسلامی و کشورمان با آن روبرو است؛ فتنه ستیزه جویی درون مذهبی امت اسلامی است.

article

علمای اهل‌سنت به اندازه علمای شیعه قائل به وحدت هستند؟

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام‌ دکتر محمدحسن زمانی معاون بین‌الملل حوزه‌های علمیه به سوال «آیاعلمای اهل‌سنت به اندازه علمای شیعه قائل به وحدت هستند» پاسخ گفت.

article

اهل‌بیت در موعظه‌های اهل سنت، مقدم بر صحابه‌اند

[دیدگاه]

مولوی سربازی،موثرترین اقدام در وحدت میان مذاهب اسلامی را پرهیز از به کار بردن تعابیر زننده و اهانت آمیز نسبت به مقدسات یکدیگر عنوان کرد.

article

مدارا به معنای کوتاه آمدن از«جامعه» و «عاشورا» نیست/ تقیه را از باب تزاحم و احکام اولیه می‌دانم

[دیدگاه]

وقتی نسبت به مذاهب اسلامی بحث وحدت را مطرح می‎کنیم به معنای کوتاه آمدن مرزهای فکری و اعتقادات نیست، وحدت یعنی این‌که اختلافات ما موجب دشمنی نباشد و با مدارا کردن با دیگران، آنها را در مسیر هدف مشترکمان همراه کنیم. البته ما به زیارت عاشورا و جامعه کبیره اعتقاد و مداومت داریم و تک‌تک کلمات آن را مدلول آیات قرآن می‌دانیم.

article

مخالفان تقریب با وجود حسن نیت، درک خوبی از وحدت ندارند

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام زمانی با ارائه تعریفی صحیح، ساده و منطقی از وحدت گفت: معنای صحیح وحدت این است که پیروان مذاهب اسلامی ضمن اعتقاد صددرصد به مبانی خود، همزیستی مسالمت آمیز و محترمانه را با هم داشته باشند. این معنا تقریباً مورد اتفاق است. بله ما در وحدت فقط تنازع و اهانت را ممنوع کرده‌ایم

article

نامه آیت‌الله اراکی و استاد مبلغی به شیخ الازهر

[دیدگاه]

این حوادث تلخ و هولناک، ریشه در جهل کامل نسبت به دین اسلام، روحیه غیرانسانی و تعصب خشک مذهبی مرتکبین آن (گروه تروریستی داعش) دارد.

article

شخصیت‌های مصلح نقش مهمی در تقریب میان دولت‌های اسلامی دارند/قدر مشترک سیاسی را در نظر بگیریم

[دیدگاه]

همه صاحبان نقش‌های اجتماعی باید در عرصه تقریب ورود پیدا کنند، ولی شخص‌های مصلح نقش مهم‌تری در این زمینه دارند، هر چند نقش ویژه در این زمینه بر عهده دولت‌ها و سیاستمداران است که با گفت‌وگوهای سیاسی، وضع را تغییر دهند و خوشبختانه نوعی فهم اجتماعی - سیاسی، منطقه را فراگرفته است.

article

از آثار و پایان نامه‌های تقریبی تقدیر می‌شود

[دیدگاه]

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی از برگزاری دومین همایش بین المللی «تقدیر از آثار و پایان نامه‌های تقریبی» در آستانه مبعث حضرت ختمی مرتبت در اردیبهشت 94 خبرداد.

article

راه اندازی دفاتر مجمع تقریب مذاهب در 4 کشور اسلامی تا پایان سال جاری

[دیدگاه]

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: تا پایان سال جاری، مجمع تقریب مذاهب در کشورهای عراق، سوریه، لبنان و دمشق راه‌اندازی می‌شود.

article

نشست ملی گفت‌وگو میان ادیان و مذاهب در عراق

[دیدگاه]

نشست ملی گفت‌وگو میان ادیان و مذاهب با حضور برخی رهبران دینی و همچنین رئیس جمهور و نخست وزیر عراق و نمایندگان سازمان ملل و اتحادیه اروپا، از امروز، ۱۱ بهمن‌ماه در بغداد آغاز شد.


  • دروس سطوح عالی مشهد
  • در میانه‌ی زندگی و اجتماع
  • بسته ویژه خبری بانکداری اسلامی
  • فراخوان های فقهی خرداد و تیر94 94
  • فقه و حقوق اسلامی
  • برگزیده آثار فقهی خرداد و تیر 94
  • در محضر اندیشوران فقهی1

تحلیل آمار سایت و وبلاگ