صفحه اصلی  |  اخبار فقه و اجتهاد  |  پرونده‌ها  |  درباره ما  |  تماس با ما
١٨ ذو القعده ١٤٤٠ - ۱۳۹۸ دوشنبه ۳۱ تير
27 مرداد 1393
درگفتگوی «اجتهاد» با مدير آموزش مدرسه علميه سليمانيه عنوان شد:
جديدترين خبرها از جزييات پروژه «مدرسه فقاهت»
هدف اصلی «مدرسه فقاهت» كیفیت و عمق دادن به آموزش فقه و اصول است، لذا تلاش ما بالا بردن آمار و پذیرش حداكثری متقاضیان نیست بلكه برای ما مهم تأمین نیروهای علاقه‌مند و توانمند جهت ورود به عرصه فقاهت است.

26 مرداد 1393
آیت‌الله سبحانی در مشهد:
با جریان‌ تکفیری باید مبنایی و ریشه‌ای برخورد کرد نه شعاری و سطحی
این مرجع تقلید با تبیین مبانی پنج‌گانه درباره مفهوم «ایمان و کفر» و مبانی تکفیر در مذاهب اسلامی گفت: در برخورد با جریان‌های تکفیری باید به صورت ریشه‌ای و مبنایی بحث و گفتگو کنیم نه شعاری و سطحی.

26 مرداد 1393
عماد افروغ عنوان کرد:
گروه‌های تکفیری در دام نظریه «نبرد تمدن‌ها»/ استعداد تفکر اخباری و اشعری برای افراطی‌گری
مشترکاتی بین تفکر اخباری و اشعری وجود دارد که استعدادی برای فعالیت‌های افراطی است؛ آن‌ها توجهی به تغییر و تحولات از یک طرف و توجهی به تعامل دین و جامعه و تعقل انسانی از طرف دیگر ندارند و نگاه‌شان صرفاً تکلیف‌مدار است.

25 مرداد 1393
حجت‌الاسلام مبلغی تبیین کرد:
ضرورت سنخ بندی اجتهاد برای پاسخگویی به مسائل زمان
رییس مرکز تحقیقات اسلامی‌ مجلس شورای اسلامی‌ گفت: برای پاسخگویی نیازمندی‌های زمانه، سنخ بندی اجتهاد امری ضروری به نظر می‌رسد.

24 مرداد 1393
مسئول انجمن فقه و حقوق حوزه تبیین کرد:
علل اختلاف نظر در فتاوای علمای شیعه/ چه چیزی به فتوا مشروعیت می‌دهد؟
اگر فقیهی مطلبی را بپسندد و باور داشته باشد و بر اساس اسنادی نباشد لذا این فتوا درست نخواهد بود. فتوا فرایند سیری است که فقیه در اسناد می‌کند بنا بر این فقیه باید شریعت را از دل اسناد بیرون بکشد و در طی فرآیندی که در اجتهاد صورت می‌گیرد حکم را در بیاورد و در اختیار مکلفان قرار دهد.

23 مرداد 1393
گفت‌وگو با سید مصطفی محقق داماد
«اوج مکتب قم»؛ درباره سنت فقهی آیت‌الله بروجردی
آقای بروجردی در حقیقت وقتی فقه می‌گفت، تاریخ فقه را هم می‌گفت. به همین دلیل فقه زمان ایشان و با اتکا به این روش، تحول و پیشرفت چشمگیری داشت و از درجا زدن خارج شد. این روش در دیگر شاگردان ایشان به یادگار مانده است و در تقریرات شاگردان هم این نکته مشهود است.

21 مرداد 1393
حجت‌الاسلام مبلغی تبیین کرد:
ویژگی‌های بارز مکتب فقهی آیت‌الله بروجردی(ره)
مکتب پر گوهر فقهی آیت‌اهتن بروجردی(ره) مبتنی بر تمرکز بر اقدمین بود که بر چند عنصر استوار می‌باشد و از جمله آنها می‌توان به تمرکز بر روی تاریخ اشاره کرد. معظم‌له نه تنها در اجتهاد از تاریخ استفاده می‌کردند، بلکه در زمینه‌های تاریخی نیز صاحب نظر بودند و این مسئله با استفاده صرف از تاریخ در اجتهاد تفاوت دارد.

21 مرداد 1393
در مدرسه علمیه سلیمانیه مشهد برگزار می‌شود؛
سلسله جلسات «تقریب یا تکفیر» با حضور آیت‌الله سبحانی
سلسله مباحث کلام و اندیشه اسلامی با عنوان «تقریب یا تکفیر» توسط آیت‌الله شیخ جعفر سبحانی با محوریت بررسی راهکارهای جهان اسلام برای برون رفت از بحران تکفیر، در مدرسه علمیه سلیمانیه مشهد برگزار می‌شود.

21 مرداد 1393
مقاله/
نقش حوزه‌های علمیه در تقریب مذاهب
پیش از تشکیل یک حوزه کلان مرکزی، تاسیس حوزه‌های کوچک و بزرگ مشترک ضرورت دارد. این عمل علاوه بر اینکه نشان دهنده سعه صدر علمای فرقه‌ها است، موجب می‌شود محصلان و استادان وابسته به مذاهب از نزدیک با مبانی و اندیشه‌های یکدیگر آشنا شوند. در این صورت دیوار بلند و کهن بی اعتمادی و بی خبری کوتاه تر خواهد شد.

19 مرداد 1393
در گفتگویی مطرح شد؛
خسروپناه: آیت‌الله بروجردی کثرت مراجع را به وحدت مرجعیت تبدیل کرد/ قائمی‌نیا: تأثیر امام راحل و آیت‌الله بروجردی بر تفکر یکدیگر دوسویه بود
بزرگ‌ترین خدمت آیت‌الله بروجردی با ورود به قم این بود که ایشان کثرت مراجع را به وحدت مرجعیت تبدیل کرد و با تدریس در مسجد اعظم و تأسیس مؤسسه این مسجد موفق شد منابع انسانی را هدایت کند.

19 مرداد 1393
حجت‌الاسلام احمد مبلغی تشريح كرد:
ویژگی‌های اختصاصی حوزه‌های جدید اجتهاد
برخی از موضوعات، مستقیم يا غيرمستقيم محصول دانش‌های جدید است. این علوم با تغییر مناسبات اجتماعی عملا خاستگاه ایجاد موضوعات و پدیدهایی می‌شود که نیازمند اجتهاد است. لذا برای اجتهاد در این دو دسته موضوعات كه از علوم متأثرند ناگزیر از مراجعه به علوم و تخصص‌ها هستیم.

18 مرداد 1393
نگاهی به روش اجتهادی موسس حوزه علمیه قم؛
نسبت منهج آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری با مکاتب اجتهادی رایج
روش اجتهادی شیخ مؤسس که از سامرا ریشه گرفته و از نجف متأثر است، اگرچه گاه از روش نجفیان به طور قابل توجهی فاصله گرفته و به خصوصیاتی آراسته است که امروزه شاخصه مکتب قم محسوب می‌شود.

29 تير 1393
بررسی مبنایی اختلافات در رؤیت هلال(1)
«ادبیات تحقیق»؛ ده موضع اختلاف در رؤیت هلال
در این نوشتار، پس از بررسی مختصر درباره تولد و رؤیت هلال ماه، به مواضع اختلافی و فتوای مراجع مشهور اشاره می‌شود، تا ضمن تبیین نظرات این متخصصان دینی، جلوی انحراف و اختلاف در میان مردم و مقلدان مراجع عظام تقلید گرفته و برای همگان روشن شود که این مسئله، از غوامض امور شرعی است که با تحلیل‌های روزمره نمی‌توان آن را بررسی کرد و نتیجه گرفت.

29 تير 1393
به مناسبت سالگرد درگذشت ایشان؛
مروری بر حیات والای علامه شیخ عبدالحسین تهرانی
زندگی عالم ربانی و فقیه بزرگوار عبدالحسین تهرانی را می‌توان نمونه‌ای از یک حیات طیبه دانست که در تراز مجاهدت اصیل و معنویت حقیقی، جایگاه والایی به دست می‌آورد.

28 تير 1393
در گفت‌وگو با شاگردان ایشان بررسی شد؛
روایتی دست اول از جلسات علمی- فقهی مقام معظم رهبری
همت ایشان بر این بود که طلبه را متفکر خردورز بار آورند. همواره طلبه‌ها را تحریص می‌کردند که در اندیشه‌های شیخ فکر کنید و نترسید از اینکه شیخ اعظم است. انتقاد کنید، نظرتان را ابراز کنید؛ شاید نظر شما درست باشد.

25 تير 1393
تازه‌های نشر؛
انتشار دو كتاب تازه در حوزه فقه و حقوق اسلامی
انتشارات خرسندی کتاب «اصطلاحات حقوقی به زبان عربی» اثر دکتر اکبر نایب‌زاده و جلد سوم ترجمه کتاب «جواهر الکلام» تالیف شیخ محمد حسن نجفی را منتشر کرده است.

24 تير 1393
در جمع ستاد برکزاری کنگره خطر جریانهای تکفیری بیان شد:
راه برون رفت از خطر تکفیری‌ها در بیان آیت‌الله مکارم شیرازی
آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: تکفیری‌ها تنها به عقاید اسلامی ‌ضربه نزده‌اند، بلکه ضربه به فروع اسلام هم زده‌اند، بدترین نوع فحشا که زبان از بیان آن شرم دارد را به نام جهاد نکاح تبلیغ می‌کنند و حتما روزی دیگر سراغ جهاد شرابخواری، جهاد قمار و جهاد مواد مخدر خواهند رفت.

24 تير 1393
حجت‌الاسلام مبلغی:
نظام آموزشی حوزه ناکارآمد است/ وقتی قائلان نظریات شاذ، نوآوران حوزه می‌شوند
رییس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به این که وقتی امام خمینی (ره) در مورد تحولات فقهی حرفی می‌زدند ما هیچ واکنش مثبت و فهم درستی از حرف ایشان نمی‌دیدیم گفت: آن‌قدر حوزه در بحث روش ضعیف است که اگر کسی حرف شاذی بگوید، سریع به او اقبال می‌شود و او شاخص نوآوران حوزه می‌شود.

22 تير 1393
بازخوانی نوین روش اجتهاد به روایت آیت‌الله‌ فیاض؛
دفاع از سنت «اجتهاد» در عصر مدرن
آیت‌الله‌ فیاض درباره مسئله به‌ظاهر بغرنج اختلاف فقها نیز موضعی واقع‌بینانه و هم‌دلانه‌ نسبت به فقها اتخاذ کرده و می‌نویسد: «اختلافات موجود بین مجتهدان، اختلاف در احکام واقعی اسلامی نیست، بلکه اختلاف در احکام اجتهادی است که نتیجه افکار مجتهدان در یک چارچوب اسلامی است و این احکام اجتهادی، گاه با احکام واقعی تطبیق می‌کند و گاه تطبیق نمی‌کند.»

21 تير 1393
مدیر گروه پزشکی مرکز موضوع شناسی احکام فقهی خبر داد:
شناسایی یکصد موضوع پزشکی برای صدور حکم فقهی توسط مراجع
دکتر نورمحمدی با بیان اینکه امروز در زمینه پزشکی مسائلی روی می‌دهد که نیاز است، به فقهای اسلام اطلاع‌رسانی شود تا حکم آن استخراج گردد گفت: در جهان پزشکی اتفاقات علمی در حال روی دادن است که اگر فقیه از آن مطلع نباشد، نظام خانواده به هم خواهد ریخت.
موضوعات خبری

سرویس های ویژه
  انتخاب سردبیر
  تازه‌های نشر
  گفت‌وگو
  واکنش های جهانی به تخریب قبور صحابه
  منشورات
  مؤتمرات
  فقه و انتخابات
  وحدت اسلامی
  الإعلانات
  حوادث عراق
  رویت هلال93
  جریان های تکفیری
  شبكة الإجتهاد العربية
  التقرير المصور
  الحوار
  بازتاب اجتهاد
  التقرير الإخباري
  فيديو
  المجلة
  التحميل Word
  الترجمه
  التحميل pdf
  رسالة/أطروحة
  الحقل الدراسي
  رابط المشاهدة
  گزارش
  مهم‌ترین اخبار
  گزارش تصویری
  تابلو اعلانات
  فقه و قرآن
  نظريات
  رؤیت هلال 94
  فقه الاقتصاد
  فقه الثقافة
  ویژه استهلال
  فقه نامه
  فقه السیاسة
  یادداشت
  مذكرة
  برامج
  الأخبار
  خبر خاص بالإجتهاد
  التقرير الخبري خاص بالإجتهاد
  التقرير المصور خاص بالإجتهاد
  الحوار خاص بالإجتهاد
  مذكرة خاصة بالإجتهاد
  الأعلام

تحلیل آمار سایت و وبلاگ