صفحه اصلی  |  اخبار فقه و اجتهاد  |  پرونده‌ها  |  درباره ما  |  تماس با ما
١٤ رمضان ١٤٤٠ - ۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ ارديبهشت
قبلي  12345  بعدي  >>
13 اسفند 1393
آیت‌الله مصباح یزدی:
مشروعیت قوانین به امضای شورای نگهبان است/ کمک به یک مسلمان ایرانی ولو فاسق، بهتر است از تقویت کافر خارجی
اقتصاد مقاومتی و اتکا به تولیدات داخلی و رسیدگی به مردم کشور از جمله فرامین رهبری هستند که حجت را بر هر فرد مؤمنی تمام می‌کند که کمک به یک مسلمان ایرانی ولو فاسق باشد، بهتر است از تقویت کافر خارجی.

3 اسفند 1393
در مدرسه عالی نواب مشهد؛
پایان‌نامه «حکم حکومتی و جایگاه آن در اسلام» دفاع شد
نگارنده این پایان‌نامه، گفت: مشروعیت این حکم توسط ادله اربعه ثابت شده و همه مکلفین حتی سایر مراجع تقلید باید در قبال آن تسلیم باشند و حق مخالف نخواهند داشت.

26 بهمن 1393
یادداشت؛
ولایت فقیه، موتور محرکه انقلاب اسلامی و الگوی حکمرانی در بلاد اسلامی
تکیه امام خمینی بر نظریه ولایت فقیه در حقیقت تلاش وی برای حاکمیت شعائر دین مبین اسلام بر شئون جامعه اسلامی بود. ایشان دین را بر تمام جزئیات وجودی و زندگی اجتماعی و سیاسی مردم مسلمان ایران حکمفرما کردند. چرا که به عقیده ایشان دینی که نتواند مشکلات زندگی اجتماعی را حل کند، ناقص و متناقض با ادعای دین و دینداران است.

22 بهمن 1393
معرفی کتاب؛
13 کتاب، پیرامون «فقه و انقلاب»
«جایگاه مردم در نظام سیاسی - دینی از منظر آیت‌الله نائینی و شهید صدر»، «نظام سیاسی و دولت در اسلام»، «نگاهی به مبانی تحلیلی نظام جمهوری اسلامی ایران»، «کتاب ولایت سیاسی فقیهان»، «متن درس خارج فقه نظام سیاسی اسلام»؛ از جمله کتاب‌هایی هستند که در این گزارش به آن‌ها پرداخته می‌شود.

22 بهمن 1393
گزارش؛
مجموعه مقالات فقه سیاسی و انقلاب اسلامی
شبکه اجتهاد، به مناسبت فرارسیدن سالروز پیروزی شکوه‌مند انقلاب اسلامی جهت استفاده محققان، پژوهشگران و مخاطبان فرهیخته تعدادی از مقالات فقهی حول محور انقلاب را گردآوری کرده است؛ که این مقالات در اختیار مخاطبان و پژوهشگران فرهیخته قرار می‌گیرد.

20 بهمن 1393
تازه‌های نشر؛
آثار و برکات ولایت فقیه در کتاب «اگر ولایت فقیه نمی‌بود؟»
اداره پاسخ‌گویی به سوالات دینی آستان قدس رضوی در تولیدات اخیر خود کتاب «اگر ولایت فقیه نمی‌بود؟» را در شمارگان 5000 نسخه تجدید چاپ کرد.

19 بهمن 1393
بررسی رویکرد فقهای شیعه و اهل سنت در مسائل حکومتی؛
فقه ولایی؛ راهی جدید برای رفع تعارض روایات
 بیشتر اهل سنت بر این باورند که فقه باید پیاده شود اما مردم اجرا کنند؛ یعنی کسی که قدرت اجرایی خوبی داشته باشد و خائن نباشد و امین باشد و مدیر و مدبّر باشد و علم کافی داشته باشد و بتواند ضوابط قرآنی را اجرا کند، اما لازم نیست که فقیه باشد. ممکن است از فقها فتوا را بگیرد و اجرا کند. این اختلاف ما و اهل سنت در مسئله ولایت فقیه است. برخی فقهای ما نیز که قائل به ولایت فقیه نبودند، شاید همین ذهنیت را داشتند که شأن فقیه بیشتر همان استنباط است.

17 بهمن 1393
آیت‌الله نوری‌همدانی:
اتصال حکومت به ولایت از بزرگترین تحولات انقلاب اسلامی است
آیت‌الله حسین نوری همدانی در همایش «انقلاب اسلامی و روحانیت» گفت: اتصال حکومت و سیاست به ولایت یکی از بزرگترین تحولات ناشی از انقلاب اسلامی است.

17 بهمن 1393
حجت‌الاسلام ایزدهی:
امام راحل مقولات سیاسی را همراه با فقه عملیاتی کرد
رئیس گروه علوم سیاسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: امام راحل نظریه ولایت فقیه را برگرفته از نظریه فقه عصر غیبت دریافت و خودش در عملیاتی کردن آن در قالب نظام سیاسی تلاش کرد.

17 بهمن 1393
از تحول در تاریخ فقه شیعه تا تنبلی حوزه در فقه‌ مقاومتی؛
سخنان مهم رحیم‌پور ازغدی در همایش «مقاومت در افق فقاهت»
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن انتقاد از کم‌کاری حوزه‌های علمیه تأکید کرد: تنبلی حوزه‌های عملیه در مباحثی مانند فقه مقاومتی اگر تداوم یابد بالأخره روزی حقوقدان‌های سکولار تیشه به ریشه مؤلفه‌هایی از این دست خواهند زد؛ لذا لازم است که جلساتی از این دست تداوم داشته باشد و در مقطعی خاص خلاصه نشوند.

16 بهمن 1393
رئیس بنیاد فقهی مدیریت اسلامی:
اتحاد «عمارت و ولایت» مکمل بحث ولایت فقیه است
امام جمعه پردیسان قم، «اتحاد عمارت و ولایت» را مکمل بحث ولایت فقیه دانست و در توضیح این مطلب اظهارکرد: هر کجا امام است باید عمارت در خدمت آن باشد. یعنی دستگاه‌های مختلف اجرایی از دادگستری تا استانداری و... براساس مبانی اجتهادی باید زیر نظر امام جمعه باشد تا بسیاری از مشکلات فرهنگی و اقتصادی حل گردد.

15 بهمن 1393
آیت الله یزدی:
ولایت فقیه شورایی نیست
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: زمانی که فقیه اسلامی حاکم است، هیچ فقیه دیگری حق دخالت در مسائل حاکمیتی را ندارد و باید این مهم در حوزه‌ها و بویژه دانشگاه‌ها تبیین شود.

14 بهمن 1393
عضو هیات علمی پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی تشریح کرد:
نظریه ولایت فقیه و ایجاد حکومت اسلامی از نگاه امام خمینی(ره)
امام خمینی(ره) در عصر غیبت جامعه را از جهت نظام و حکومت رها شده نمی‌دانست. حاکمی که می‌خواهد به وسیله تشکیلات دولت و قدرت، هدف‌های عالی اسلام را عملی کند، باید عالم به قانون و عادل باشد.

13 بهمن 1393
حجت‌الاسلام والمسلمین اعرافی:
شخصیت و دانش فقهی امام را به نسل امروز منتقل کنیم/ رهبر انقلاب مفسر معتبر اندیشه امام هستند
امام راحل مفسر می‌خواهد مفسر انقلاب اسلامی و اندیشه‌های نجات بخش امام، رهبر معظم انقلاب هستند و امیدواریم همه پایبند این تفسیر ناب باشیم.

13 بهمن 1393
آیت‌الله کعبی تبیین کرد؛
تصور فقهای گذشته شیعه درباره ایجاد حکومت شیعی/ خدمت بزرگ حضرت امام به تحول فقه
ولایت فقیه از ابتدای عصر غیبت کبری در کتب فقها وجود داشت اما کسی از علمای شیعه فکر نمی‌کرد که روزی در چارچوب ولایت مطلقه فقیه، انقلابی شکل بگیرد؛‌ فقهای آن عصر تنها به این می‌اندیشدند که با ولایت فقیه چه نوع ارتباطی با حکومت‌های جائر باید داشته باشند.

13 بهمن 1393
به قلم آیت‌الله مؤمن؛
کتاب «جایگاه احکام حکومتی و اختیارات ولی فقیه» منتشر شد
کتاب «جایگاه احکام حکومتی و اختیارات ولی فقیه» نوشته آیت‌الله محمد مؤمن قمی با تحقیق و تعلیقات حجت‌الاسلام محمدمهدی بهداروند از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

10 بهمن 1393
برگرفته از خارج فقه آیت‌الله مؤمن؛
کتاب «منابع مالی در حاکمیت فقیه» به زیور چاپ آراسته شد
کتاب منابع مالی در حاکمیت فقیه (برگرفته از درس‌های خارج فقه آیت‌الله محمدمؤمن قمی) تألیف محمدمهدی بهداروند به همت دفتر نشر معارف از چاپ خارج شد.

30 دي 1393
آیت‌الله نوری همدانی تبیین کرد؛
وجود اقتصاد اسلامی دلیل لزوم ایجاد حاکمیت
امام خمینی (ره) معتقد است که اسلام از نظر اقتصادی امکاناتی در اختیار مسلمانان قرار داده است و این امکانات دلیل آن است که باید حکومتی باشد تا از این امکانات در راه حکومت و تشکیل آن استفاده شود.

22 دي 1393
گزارش «اجتهاد» از یک مناظره علمی؛
آیا مشروعیت حاکم به رأی مردم بستگی دارد؟
غرویان: شارع به فقیه دارای اقبال عمومی می‌گوید حکومت را به دست بگیر، یعنی تو مشروعیت داری؛ و به شخص دیگر خواهد گفت تو حق (یعنی مشروعیت) تصدی حکومت را نداری. ما از همین جا کشف می‌کنیم که رأی مردم در تحقق مشروعیت دخیل است و به نحو جزء العله مطرح است.

21 دي 1393
آیت‌الله نوری همدانی بیان کرد:
ولایت فقیه قضیه‌ای است که دلیل و برهانش با خودش است
آیت‌الله نوری همدانی در درس خارج فقه خود بیان کرد: امام خمینی (ره) معتقد است که ولایت فقیه قضیه‌ای است که دلیل و برهانش با خودش است یعنی هر وقت بحث ولایت فقیه تصور شود ضرورت و لزومش نیز به همراه خودش خواهد بود. این به این معنی است که لزوم و ضرورت ولایت فقیه آنقدر روش و لازم است که برای اثبات آن احتیاجی به استدلال و دلیل نیست.
قبلي  12345  بعدي  >>
موضوعات خبری

سرویس های ویژه
  انتخاب سردبیر
  تازه‌های نشر
  گفت‌وگو
  واکنش های جهانی به تخریب قبور صحابه
  منشورات
  مؤتمرات
  فقه و انتخابات
  وحدت اسلامی
  الإعلانات
  حوادث عراق
  رویت هلال93
  جریان های تکفیری
  شبكة الإجتهاد العربية
  التقرير المصور
  الحوار
  بازتاب اجتهاد
  التقرير الإخباري
  فيديو
  المجلة
  التحميل Word
  الترجمه
  التحميل pdf
  رسالة/أطروحة
  الحقل الدراسي
  رابط المشاهدة
  گزارش
  مهم‌ترین اخبار
  گزارش تصویری
  تابلو اعلانات
  فقه و قرآن
  نظريات
  رؤیت هلال 94
  فقه الاقتصاد
  فقه الثقافة
  ویژه استهلال
  فقه نامه
  فقه السیاسة
  یادداشت
  مذكرة
  برامج
  الأخبار
  خبر خاص بالإجتهاد
  التقرير الخبري خاص بالإجتهاد
  التقرير المصور خاص بالإجتهاد
  الحوار خاص بالإجتهاد
  مذكرة خاصة بالإجتهاد
  الأعلام

تحلیل آمار سایت و وبلاگ