صفحه اصلی  |  اخبار فقه و اجتهاد  |  پرونده‌ها  |  درباره ما  |  تماس با ما
١٤ رجب ١٤٤٠ - ۱۳۹۸ جمعه ۲ فروردين
<<  قبلي  12345  بعدي
8 آذر 1393
داود مهدوی‌زادگان:
امام‌خمینی بحث ولایت را از کلام به فقه برد
با تحولی که امام خمینی ایجاد کرد، اگر با ولایت معصوم وارد فقه شویم، دو راه حل را پیش رو خواهیم داشت؛ یکی تأسیس کتاب جدید ولایت فقیه در کنار سایر ابواب فقه، و دیگری قرار گرفتن همه مباحث فقه ذیل بحث ولایت فقیه.

28 آبان 1393
حجت‌الاسلام لطیفی:
دموکراسی مشروعیت نمی‌آورد
عضو هیأت علمی جامعةالمصطفی در تشریح مبانی حکومت ولایی، گفت: دموکراسی، چارچوب نوینی است که برای مشروعیت بخشیدن به حکومت در جوامع طراحی شده است اما در نظام ولایی، دموکراسی تنها مقبولیت به حکومت می‌دهد.

25 آبان 1393
آیت‌الله نوری همدانی:
ولایت تشریعی است لذا قابل انتقال و وراثت نیست
آیت‌الله نوری همدانی در درس خارج فقه خود بیان کرد: یکی از اشکالاتی که به روایت «العلما ورثه الانبیاء» گرفته شده است این است که وراث شامل مباحثی می‌شود که قابل انتقال باشد و صفات و احوالات انسان قابل انتقال نیستند یعنی مباحثی مانند شجاعت و امثال آن قابل انتقال نیستند، بر این اساس چون ولایت نیز یکی از این اوصاف است و همچنین تشریعی است قابل وراثت و انتقال نیست بنابراین این روایت نمی‌تواند دلالت بر ولایت فقیه بکند.

24 آبان 1393
عضو هیئت علمی جامعة‌المصطفی بررسی کرد؛
جایگاه دموکراسی در حکومت مبتنی بر «ولایت فقیه»
دموکراسی، چارچوب نوینی است که برای مشروعیت بخشیدن به حکومت در جوامع طراحی شده است. اما در نظام ولایت فقیه، تنها مقبولیت به حکومت می‌دهد.

20 آبان 1393
حضرت آیت‌الله نوری همدانی:
ملأ احمد نراقی یکی از پایه گذاران بحث ولایت فقیه بوده است
آیت‌الله نوری همدانی در درس خارج فقه خود بیان کرد: ملأ احمد نراقی که هم زمان با جنگ‌های دو گانه ایران و روسیه زندگی کرده است و زندگی سخت مردم مسلمان در سرزمین‌های کفر را به واسطه سوالاتی که از ایشان در این زمینه می‌شده است را مشاهده کرده است، ضرورت تأسیس حکومت اسلامی و لزوم ولایت فقیه را درک کرده است لذا سعی کرده در کتاب عوائد خود این ولایت را ثابت کند.

1 آبان 1393
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی تبیین کرد؛
نگاه امام موسی صدر به برخی مسائل فقهی - اجتماعی
نکاه ایشان به اجتماع و قوام اجتماع و احکامی که قوام بخش آن هستند، نادر است. در بحث انفاق، امر به معروف و نهی از منکر معتقد به تعمیق مبانی اجتماعی و تثبیت آن است و تأثیر جامعه شایسته را در بالا بردن سطح انسان و رشد و کمال او بیش از نماز و روزه می‌داند.

6 مهر 1393
آیت‌الله نوری همدانی:
بر اساس نظر امام خمینی(ره) ولایت فقیه از احکام اولیه دین است
آیت‌الله نوری همدانی در درس خارج فقه خود بیان کرد: امام خمینی(ره) معتقد است که ولایت فقیه از احکام و مسائل اولیه دین است. بنابراین اگر یک سال ولی فقیه گفت حج نروید این از باب حکم اولیه است و کسی نباید حج برود و این حکم وجوب حج را بر می‌دارد نه اینکه بخواهد حج واجب باشد اما به علت احکام ثانویه‌ای از قبیل عسر و حرج و اضطرار حج از گردن مسلمانان ساقط باشد.

1 مهر 1393
آیت‌الله نوری همدانی:
بحت ولایت فقیه بحث ولایت تشریعی است
آیت‌الله نوری همدانی در درس خارج فقه خود بیان کرد: ولایت دو نوع است تکوینی و تشریعی. ولایت تکوینی ولایت مختص انبیاء و ائمه معصومین است که مختص آن‌هاست و از آن‌ها قابل انفکاک نیست. اما ولایت تشریعی ولایتی است که از جناب شرع یا شارع اعطا شده باشد مانند ولایتی که حضرت امیر (ع) در 5 سال آخر عمرشان در زمان خلافت داشتند. بنابراین بحث ولایت فقیه فقط تشریعی است و هیچ ارتباطی به ولایت تکوینی ندارد.

30 شهريور 1393
ویژگی‌های مسأله ولایت فقیه بررسی شد؛
مسأله ولایت فقیه غریب‌ترین و مظلوم‌ترین مسأله در فقه است
برخی این چنین مسئله مهمی را با این همه دلایل و شواهد انکار کردند و بیان کردند که این ولایت،‌ ولایت محدوده است نه ولایت مطلقه.

31 مرداد 1393
پاسخ به شبهات ولایت فقیه
انتشار کتاب «نظام ولایت فقیه؛ نظام علوی یا مهدوی؟»
کتاب «نظام ولایت فقیه؛ نظام علوی یا مهدوی؟» نوشته حجت‌الاسلام محمد نجفی، مدرس حوزه‏ علمیه قم از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

29 مرداد 1393
مهدی عامری/
«آسیب‌های یک آسیب شناسی»؛ نقدی بر سخنرانی اخیر سروش محلاتی
شاید یکی از آسیب‌های فقهی پس از انقلاب این باشد که با وجود این تعداد فراوان دروس خارج فقه، خروجی آن‌ها به کار حکومت و کشور نمی‌آید و کمتر در مورد مسایل مبتلا به و نیاز جامعه و فقه حکومتی سخن گفته می‌شود!

28 مرداد 1393
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:
تصور مسئله‌ ولایت فقیه برای تصدیق آن كافی است
رئیس شورای حوزه‌های علمیه‌ استان تهران، ضمن اشاره به كلام بلند صاحب جواهر مبنی بر اینكه «هر كه در اصل ولایت فقیه و اطلاق آن خدشه كند طعم فقه را نچشیده»، تأكید كرد: چنان‌كه این فقیه سترگ و نیز حضرت امام(قدهما) تصریح كرده‌اند تصور مسئله‌ ولایت فقیه برای تصدیق آن كافی است.

27 مرداد 1393
مقاله/
اندیشه سیاسی آیت‌الله بروجردی در باب ولایت‌ فقیه
درباره نظرات آیت‌الله بروجردی پیرامون ولایت فقیه و شبهاتی که حول ایشان در این زمینه وجود دارد بیشتر تصورات و توهمات افراد است؛ وگرنه نظر فقهی ایشان مطلب دیگری است. البته ممکن است خود ایشان علاوه بر بحث فقهی که قائل به این امر بوده‌اند؛ شرایط آن زمانه جامعه و وضع روحانیون رو مناسب برپائی تشکیل حکومت دینی نمی‌دیده‌اند.

26 مرداد 1393
پاسخ به پرسش‌های بنیادین ولایت فقیه
کتاب «رهبر و رهبری» را در فضای مجازی بخوانید
کتاب «رهبر و رهبری» به قلم حمیدرضا شاکرین، محسن ملک افضلی اردکانی و سیدسجاد ایزدهی، در فضایی به تعدادی از پربسامدترین پرسش‌های این عرصه با رعایت ایجاز و اختصار در سه بخش می‌پردازد.

22 مرداد 1393
اثر جدید حجت‌الاسلام پیروزمند منتشر شد؛
«نظام معقول» برای بررسی نظام مطلوب سیاسی اسلام
کتاب «نظام معقول» برای بررسی نظام مطلوب سیاسی اسلام، از سوی نشر کتاب فردا روانه بازار شد. بخشی از این مجموعه به بررسی عقلایی نظریه ولایت مطلقه فقیه، تبیین معنای ولایت بر جامعه (موضوعاً) و اثبات ضرورت ولایت دینی بر جامعه پرداخته‌ شده است.

20 خرداد 1393
یادداشت روز؛
احترام به ولایت فقیه یا التزام به ولایت فقیه؟
ولایت فقیه نیز به عنوان اصلی قانونی و شرعی زمانی محترم شمرده شده است كه فرامین ولی امر اطاعت و رعایت شود به همین دلیل رهبر معظم نیز در پاسخ به پرسشی در این خصوص، اطاعت از فرامین حكومتی را در اثبات التزام به اصل ولایت فقیه، كافی دانسته فرمودند: "همین كه از دستورات حكومتی ولی امر مسلمین اطاعت كنید، نشانگر التزام كامل به آن است".

19 خرداد 1393
واکاوی نظريه حضرت امام(ره)
از نظریه «فقيه مبسوط اليد» تا نظريه «ولايت مطلقه فقيه»
نظریه ولایت مطلقه فقیه نگاهی است پویا و متناسب با زمان و مكان به دین كه برای رفع بن‏بستهای پیشِ روی حكومت اسلامی و رفع مسایل مستحدثه مطرح گردیده است. مترقی‏‌ترین تعریف از حكومت دینی كه از جانب بزرگمرد تاریخ تشیع، مطرح گردید.

14 خرداد 1393
یادداشتی از حجت‌الاسلام غرویان؛
چرا درس‌های ولایت فقیه در حوزه‌های ما کم‌حجم و کم‌عمق هستند؟
برای پی گرفتن و تعمیق حرکت امام(ره) در حوزه علمیه و در فقه سیاسی امروز، باید طلاب امروزی با اندیشه مکتوب امام(ره) آشنا شوند. برای این مهم، هم همت خود طلاب لازم است و هم مدرسان و هم مدیریت حوزه‌های علمیه.

27 ارديبهشت 1393
یادداشت؛
دو وجه توأمان ولایت فقیه در اندیشه آیت‎الله جوادی‎آملی
در تاریخچه «عینیت ولایت فقیه» برخورداری توأمان ولایت فقیه از دو وجه فقهی بودن و كلامی بودن، اگر در آیینه تاریخچه تحقق ولایت فقیه تصویر شود، می‌تواند به‎این سئوال نیز پاسخ دهد كه چگونه و چرا ولایت فقیه در سخنان فقها بدان گونه بازتاب نیافت كه در سخن و عمل امام خمینی(ع) بازتاب یافت؟

23 ارديبهشت 1393
در همایش بزرگداشت شیخ مرتضی انصاری عنوان شد:
شیخ انصاری هیچ گاه مخالف با اصل ولایت فقیه نبود/ کتاب مکاسب از پدیده‌های علمی بشری است
متأسفانه در این چند دهه اخیر، ظلمی ناروا به شخصیت شیخ اعظم انصاری مبنی بر«عدم قبول داشتن مسأله ولایت فقیه» وارد شده است، اما به یقین هیچ گاه این چنین نبوده و با مطالعه دقیق در آثار این عالم بزرگ و فرزانه همچون الزکاه، الخمس و ...، می توان به این مهم پی برد.
<<  قبلي  12345  بعدي
موضوعات خبری

سرویس های ویژه
  انتخاب سردبیر
  تازه‌های نشر
  گفت‌وگو
  واکنش های جهانی به تخریب قبور صحابه
  منشورات
  مؤتمرات
  فقه و انتخابات
  وحدت اسلامی
  الإعلانات
  حوادث عراق
  رویت هلال93
  جریان های تکفیری
  شبكة الإجتهاد العربية
  التقرير المصور
  الحوار
  بازتاب اجتهاد
  التقرير الإخباري
  فيديو
  المجلة
  التحميل Word
  الترجمه
  التحميل pdf
  رسالة/أطروحة
  الحقل الدراسي
  رابط المشاهدة
  گزارش
  مهم‌ترین اخبار
  گزارش تصویری
  تابلو اعلانات
  فقه و قرآن
  نظريات
  رؤیت هلال 94
  فقه الاقتصاد
  فقه الثقافة
  ویژه استهلال
  فقه نامه
  فقه السیاسة
  یادداشت
  مذكرة
  برامج
  الأخبار
  خبر خاص بالإجتهاد
  التقرير الخبري خاص بالإجتهاد
  التقرير المصور خاص بالإجتهاد
  الحوار خاص بالإجتهاد
  مذكرة خاصة بالإجتهاد
  الأعلام

تحلیل آمار سایت و وبلاگ