صفحه اصلی  |  اخبار فقه و اجتهاد  |  پرونده‌ها  |  درباره ما  |  تماس با ما
١١ جمادي الثانيه ١٤٤٠ - ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۹ بهمن
قبلي  1234  بعدي  >>
26 بهمن 1393
یادداشت؛
ولایت فقیه، موتور محرکه انقلاب اسلامی و الگوی حکمرانی در بلاد اسلامی
تکیه امام خمینی بر نظریه ولایت فقیه در حقیقت تلاش وی برای حاکمیت شعائر دین مبین اسلام بر شئون جامعه اسلامی بود. ایشان دین را بر تمام جزئیات وجودی و زندگی اجتماعی و سیاسی مردم مسلمان ایران حکمفرما کردند. چرا که به عقیده ایشان دینی که نتواند مشکلات زندگی اجتماعی را حل کند، ناقص و متناقض با ادعای دین و دینداران است.

25 بهمن 1393
به بهانه سالروز صدور حکم ارتداد سلمان رشدی؛
حکم امام خمینی(ره)، حکم حکومتی بود
دین مبین اسلام علی رغم این که بیشترین اهتمام را به آزادی اندیشه و بیان دارد اما اگر فردی بخواهد، خارج از ضوابط و چارچوب‌های علمی و منطقی به شبهه افکنی و تخریب مبانی اعتقادی مردم بپردازد، با آن مقابله نموده و اجازه تروج چنین تفکرات .مسمومی را در جامعه اسلامی نمی‌دهد

25 بهمن 1393
عضو مجلس خبرگان رهبری:
جایگاه فتوای ارتداد برای جهانیان تبیین شود/ شرایط و حدود حکم ارتداد
آیت‌الله هاشم‌زاده هریسی با اشاره به جایگاه و شرایط فتوای ارتداد گفت: شرایط و حدود فتوای ارتداد برای جهانیان باید تبیین و تشریح شود تا تفاوت آن با خشونت و ترور مشخص شود.

23 بهمن 1393
گفت‌وگو با نویسنده کتاب مدیریت امام خمینی(ره)؛
نقش شاخصه‌های مدیریت فقهی امام خمینی در تشکیل و تداوم انقلاب اسلامی
  انقلاب اسلامی بر اساس مبانی فکری امام خمینی (ره) شکل گرفت و امام بر اساس همین مبنای فکری معتقد بودند تشکیل حکومت در جامعه اسلامی برفقیه واجب شرعی است و اعتقاد ایشان به وجوب تشکیل حکومت بر مبنای فقهی بود.

23 بهمن 1393
نظر امام در رابطه با آلات مشترکه؛
نامه تاریخی امام درباره موسیقی و شطرنج
در پی برخی اظهارنظرها در حوزه فرهنگ و هنر که خلاف دیدگاه فقهی بنیانگذار جمهوری اسلامی، امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب است، بی‌مناسبت نیست ماجرای یک استفتاء معروف و نامه‌ای که یکی از روحانیون به حضرت امام (ره) نوشت و پاسخ تاریخی امام (ره) را در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی بازخوانی کنیم.

22 بهمن 1393
آیت‌الله فاضل لنکرانی:
مبنای فقهی امام خمینی سبب تبدیل نهضت به انقلاب جهانی شد
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار با بیان این‌که این مبنای فقهی امام خمینی(ره) باعث شده بود که هیچ تزلزلی در ایشان نباشد، گفت: ایشان مدار مبنای فقهی خود را طوری انتخاب کرده بودند که این جریان تبدیل به یک انقلاب جهانی شد که تابه‌حال نظیر خود را نداشته است.

22 بهمن 1393
گزارش؛
مجموعه مقالات فقه سیاسی و انقلاب اسلامی
شبکه اجتهاد، به مناسبت فرارسیدن سالروز پیروزی شکوه‌مند انقلاب اسلامی جهت استفاده محققان، پژوهشگران و مخاطبان فرهیخته تعدادی از مقالات فقهی حول محور انقلاب را گردآوری کرده است؛ که این مقالات در اختیار مخاطبان و پژوهشگران فرهیخته قرار می‌گیرد.

22 بهمن 1393
یادداشت/
علمای مشهد منادیان انقلاب و نهضت امام خمینی (ره)
حوزه علمیه مشهد به ‌عنوان یکی از پیشگامان در عرصه انقلاب و مبارزه با رژیم پهلوی، علمای مبارزی را در خود جای داده بود که با پیش‌آهنگی آنان در حمایت از نهضت امام خمینی نقش به‌سزایی در پیروزی انقلاب اسلامی ایران ایفا نمودند.

20 بهمن 1393
از سوی کمیسیون حقوق بشر اسلامی برگزار شد؛
بررسی ابعاد نظری حریم خصوصی با نگاهی به اندیشه امام (ره)
نشست علمی «ابعاد نظری حریم خصوصی با نگاهی به اندیشه امام خمینی (ره)» با حضور دکتر ناصر قربان‌نیا در کمیسیون حقوق بشر اسلامی برگزار شد.

20 بهمن 1393
آیت‌الله محفوظی درباره انقلاب می‌گوید:
بیوت مراجع پایگاه حمایت از امام خمینی (ره) بود
منزل برخی از علماء مانند آیت‌الله گلپایگانی (ره)، آیت‌الله میلانی (ره) و... محل حمایت از امام (ره) بوده و این بزرگان علماء، شخصیت‌ها و مردم را در حمایت از امام (ره) تشویق می‌کردند.

18 بهمن 1393
در گفتگو با آیت‌الله محمد یزدی؛
آرمان‌ امام خمینی (ره) حاکمیت اسلام بود
امام در یک تعبیری فرمودند که حفظ حاکمیت اسلام، اوجب واجبات است. این جمله، یک جمله ساده‌ای نیست از یک مرجع تقلید، از یک کسی که فتوا می‌دهد و حکم به وجوب و حرمت می‌کند؛ چه حکم ولایتی و چه حکم فقهی و در حقیقت، فقاهتی؛ وقتی بفرمایند اوجب واجبات است؛ یعنی در مقایسه با واجبات، این از همه واجب‌تر است؛ یعنی در موارد تعارض، باید این را مقدم بر همه چیز داشت.

17 بهمن 1393
از تحول در تاریخ فقه شیعه تا تنبلی حوزه در فقه‌ مقاومتی؛
سخنان مهم رحیم‌پور ازغدی در همایش «مقاومت در افق فقاهت»
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن انتقاد از کم‌کاری حوزه‌های علمیه تأکید کرد: تنبلی حوزه‌های عملیه در مباحثی مانند فقه مقاومتی اگر تداوم یابد بالأخره روزی حقوقدان‌های سکولار تیشه به ریشه مؤلفه‌هایی از این دست خواهند زد؛ لذا لازم است که جلساتی از این دست تداوم داشته باشد و در مقطعی خاص خلاصه نشوند.

16 بهمن 1393
آیت‌الله جوادی آملی مطرح کرد:
حمله تند امام راحل به آخوند خراسانی
امام راحل وقتی به حرف ناروای صاحب کفایه درباره تحریف قرآن رسید، همانطور که درانقلاب حمله می‌کرد، به آخوندخراسانی هم حمله کرد، نه آن طور که یک مرجعی به مرجع دیگری اشکال کند.

15 بهمن 1393
آیت الله یزدی:
ولایت فقیه شورایی نیست
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: زمانی که فقیه اسلامی حاکم است، هیچ فقیه دیگری حق دخالت در مسائل حاکمیتی را ندارد و باید این مهم در حوزه‌ها و بویژه دانشگاه‌ها تبیین شود.

15 بهمن 1393
آیت‌الله مؤمن تبیین کرد؛
مرجعیت امام و واکنش‌ها / نقش جامعه مدرسین در دفاع از امام
در سال 49 برای آخرین بار به عراق رفتم. تصور نمی‌کردم این اعلامیه هنوز به دست امام نرسیده باشد. ایشان فرمودند: «این چه کاری بود که آقایان کردند؟» و حتی نام بعضی از آن‌ها را هم بردند.

14 بهمن 1393
گزارشی از یک مقاله؛
معرفی و نقد کتاب «فقه الحکومه الاسلاميه»
اما نکته‌ای که الشاوی از آن بدون توجه گذشته است، فرق بین دیدگاه ولایت فقیه بر اساس نصب عام و ولایت فقیه بر اساس نصب عام و ولایت فقیه بر اساس رأی مردم یا خبرگان آن‌ها و با توجه به احراز شرایط لازم در شخص حاکم است. امام خمینی‌(ره) معتقد به ولایت فقیه بر اساس نصب عام فقیهان به ولایت از سوی ائمه بزرگوار شیعه و یا بر اساس ادله عقلی است. و این نظریه تفاوت‌هایی با دیدگاه نویسنده کتاب «دراسات فی ولایت الفقیه و...» که دیدگاه انتخابی است دارد.

14 بهمن 1393
عضو هیات علمی پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی تشریح کرد:
نظریه ولایت فقیه و ایجاد حکومت اسلامی از نگاه امام خمینی(ره)
امام خمینی(ره) در عصر غیبت جامعه را از جهت نظام و حکومت رها شده نمی‌دانست. حاکمی که می‌خواهد به وسیله تشکیلات دولت و قدرت، هدف‌های عالی اسلام را عملی کند، باید عالم به قانون و عادل باشد.

13 بهمن 1393
حجت‌الاسلام والمسلمین اعرافی:
شخصیت و دانش فقهی امام را به نسل امروز منتقل کنیم/ رهبر انقلاب مفسر معتبر اندیشه امام هستند
امام راحل مفسر می‌خواهد مفسر انقلاب اسلامی و اندیشه‌های نجات بخش امام، رهبر معظم انقلاب هستند و امیدواریم همه پایبند این تفسیر ناب باشیم.

12 بهمن 1393
گزارش «اجتهاد» از نشست "تئوری انقلاب در فقه شیعه"
بررسی موانع انقلاب در آثار فقهای شیعه/ نظریه فقهی امام(ره) پایه‌های انقلاب را تامین کرد
حجت‌الاسلام سروش محلاتی: امام میراث فکری هزار ساله را به هم زد به همه‌ی شبهاتی که مطرح شد جواب داد. تن به ظلم دادن را حرام دانست و قیام امام حسین بدون عِدّه و عُدّه را نمونه و حجت برای همه معرفی کرد.

12 بهمن 1393
بررسی نظریه ابداعی امام خمینی؛
کتاب بررسی نظریه خطابات قانونیه در بازار نشر
کتاب بررسی نظریه خطابات قانونیه به کوشش سیدمجتبی نورمفیدی از سوی انتشارات مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم‌السلام در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.
قبلي  1234  بعدي  >>
موضوعات خبری

سرویس های ویژه
  انتخاب سردبیر
  تازه‌های نشر
  گفت‌وگو
  واکنش های جهانی به تخریب قبور صحابه
  منشورات
  مؤتمرات
  فقه و انتخابات
  وحدت اسلامی
  الإعلانات
  حوادث عراق
  رویت هلال93
  جریان های تکفیری
  شبكة الإجتهاد العربية
  التقرير المصور
  الحوار
  بازتاب اجتهاد
  التقرير الإخباري
  فيديو
  المجلة
  التحميل Word
  الترجمه
  التحميل pdf
  رسالة/أطروحة
  الحقل الدراسي
  رابط المشاهدة
  گزارش
  مهم‌ترین اخبار
  گزارش تصویری
  تابلو اعلانات
  فقه و قرآن
  نظريات
  رؤیت هلال 94
  فقه الاقتصاد
  فقه الثقافة
  ویژه استهلال
  فقه نامه
  فقه السیاسة
  یادداشت
  مذكرة
  برامج
  الأخبار
  خبر خاص بالإجتهاد
  التقرير الخبري خاص بالإجتهاد
  التقرير المصور خاص بالإجتهاد
  الحوار خاص بالإجتهاد
  مذكرة خاصة بالإجتهاد
  الأعلام

تحلیل آمار سایت و وبلاگ