صفحه اصلی  |  اخبار فقه و اجتهاد  |  پرونده‌ها  |  درباره ما  |  تماس با ما
١٢ شوال ١٤٤٠ - ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۷ خرداد
24 آذر 1394
گزارش کامل یک نشست؛
امکان سنجی تکامل فقه جواهری در تولید علوم انسانی
هر اندازه منطق فهم دینی ما قوی باشد، دست ما را در تولید علم باز می گذارد؛ اما اگر منطق فهم دین ما دچار تهافت و تناقض شود یا برای تولید علم طراحی و ساخته نشده باشد، نه تنها ابزار کار ما نمی شود؛ بلکه خودش دست و پا گیر می شود.

23 آذر 1394
کنفرانس ملی رویکرد بانکداری اسلامی در خروج غیرتورمی از رکود
اولین کنفرانس ملی رویکرد بانکداری اسلامی در خروج غیرتورمی از رکود در روز چهارشنبه ۲۵ آذرماه ۱۳۹۴ توسط موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی راغب اصفهانی برگزار می‌شود.

22 آذر 1394
ارزیابی نقادانه علی پایا از جایگاه معرفت‌شناسانه فقه(۱)؛
فقیه به‌منزله‌ی یک مهندس
هرچند دانشوران مسلمان نظیر فارابی و غزالی در طبقه‌بندی‌هایشان از علوم، فقه را در مقوله‌ی علوم کاربردی قرار داده‌اند، مع‌هذا به نظر می‌رسد اهمیت این امر از یک منظر معرفت‌شناسانه‌ی مرتبه‌دوم چنان‌که باید مورد توجه فقها و یا دانشوران مسلمان (و حتی غیرمسلمان) قرار نگرفته است. به نظر می‌رسد نتیجه‌ی این امر بروز نوعی ابهام در خصوص جایگاه فقه از منظر معرفت‌شناسانه در خصوص میان فقیهان و احیاناً دیگر دانشوران مسلمان بوده است.

22 آذر 1394
معرفی کتاب؛
حقوق دریایی اسلامی
کتاب «حقوق دریایی اسلامی» ( Islamic Maritime Law) مطالعه ای پیرامون احکام و قواعد حقوق اسلامی در خصوص منابع آبی و آب های بین المللی است. نویسنده نگرش بین المللی مندرج در فقه و شریعت اسلامی را در منابع فقه و حقوق اسلامی مورد پژوهش قرار داده است. حسن صاحح خلیله همچنین مطالعه عملکرد ملوانان مسلمان را نیز در دستور کار خود قرار داده است. وی این مهم را در درازنای تاریخ اسلام مورد بررسی قرار داده است.

22 آذر 1394
خروج بانوان برای حج و سایر مناسک
در بخش نخستِ این سلسله یادداشت ها، استدلال هایی که در مورد نیاز بانوان به اجازه همسر برای خروج از کشور، مورد استناد قرار گرفته و یا می تواند مورد استناد قرار بگیرد را بررسی کردیم. چهار استدلال مطرح شد. اولین استدلال را در بخش دوم این سلسله یادداشت ها نقد و بررسی کردیم.

15 آذر 1394
پولشویی از منظر فقه
یکی از عناوینی که قابل بررسی است و شاید بتواند مبنای حرمت و تحریم پول شویی قرار گیرد، عنوان «بغی» است. برای اثبات و نفی این مسئله، بررسی مختصری لازم است تا این نظریه اثباتاً و یا نفیاً مستدل گردد.

15 آذر 1394
«امکان‌سنجی تولید علوم انسانی با اجتهاد جواهری» نقد می‌شود
  کرسی آزاداندیشی با موضوع «امکان سنجی تکامل روش اجتهاد جواهری در تولید علوم انسانی» برگزار می‌شود.

15 آذر 1394
انتشار دوره کامل کتاب اصولی حضرت آیت الله علوی گرگانی
دوره کامل کتاب اصولی حضرت آیت الله علوی گرگانی با عنوان « لئالی الاصول » از چاپ خارج شد.

14 آذر 1394
داعش محکوم به فسق و فجور هست ولی کافر نیست
شيخ الازهر مدعي شد که داعشي ها کافر نيستند زيرا به خدا ايمان دارند.

14 آذر 1394
انتقاد علمای مسلمان از فتوای جدید قرضاوی
شماری از علما و اندیشمندان مسلمان از فتوای جدید یوسف قرضاوی مبنی بر این که حمایت از اقتصاد و کالاهای ترکیه واجب شرعی است، انتقاد کردند.

8 آذر 1394
سعید ضیائی‌فر:
رویکرد حکومتی به فقه ناظر به همه ابواب فقهی است
عضو هیئت علمی پژوهشکده فقه و حقوقِ پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم در دیدار با دبیران پایگاه اطلاع رسانی فقه حکومتی وسائل گفت: رویکرد حکومتی ناظر به بخشی از فقه که حقوق و وظایف سیاسی و حکومتی باشد نیست، بلکه ناظر به تمام ابواب فقهی است.

8 آذر 1394
محمدتقی علوی تشریح کرد:
مفهوم عقد خارج لازم و شرایط دریافت جریمه دیرکرد در اسلام
به گفته حجت‌الاسلام علوی، اکنون در قراردادها پرداخت ۶ درصد جریمه تأخیر با عنوان وجه التزام نوشته شده اما وجه التزام در شرایط عقد خارج لازم در صورت تأخیر است و اگر از کسانی‌که تسهیلات بانکی دریافت کرده‌اند بپرسید، هیچکدام از این وضعیت اطلاعی ندارند.

8 آذر 1394
راه اندازی رشته «فقه سیاسی» در مدرسه نواب مشهد
مدیر مدرسه علمیه عالی نواب مشهد از راه اندازی رشته فقه سیاسی در این مدرسه خبرداد و گفت: امسال برای راه اندازی رشته جدیدی به نام «فقه سیاسی» تصمیم گرفته ایم که به زودی کرسی تدریس آن راه اندازی خواهدشد.

8 آذر 1394
ناگفته‌های استاد حوزه قم از حضور در الازهر مصر
حجت الاسلام والمسلمین مبلغی با اشاره به حضورش در مصر گفت: موقعی که رفتم، نماینده شیخ الازهر در فرودگاه به استقبال آمد، برای هر مهمانی این استقبال صورت نگرفت. شیخ الازهر گفت که بنده را از قبل می‌شناخته است. از قبل هم گفته بودند که نماینده ایران را دعوت کرده‌اند.

8 آذر 1394
نوشتاری از حجت‌الاسلام احمد مبلغی؛
فنون فقهی، راهکاری جهت توانمندسازی و توسعه فقه
فنون فقهی را باید تکرار مهارت های فقیهان و توانمندی های آنان در مواجهه با یک یا چند موقعیت یا وضعیت خاص دانست. بسیاری از حوزه های معرفتی درون فقهی - و گاه برون فقهی - پس از چندین بار بررسی حرفه ای توسط یک یا چند فقیه تجاربی را در خود گرد می آورند که رفته رفته به بخشی از روش مندی فقهی و قطعه ای از رویکرد فقیهان بدل می شوند.

8 آذر 1394
روایت آیت‌الله جنتی از تصویب لایحه امر به معروف
رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در اولین نشست این ستاد گفت: در روایات آمده است که اگر فریضه امر به معروف و نهی از منکر اقامه شود همه فرایض دیگر سرپا می‌شود و اگر عمل نشد بقیه فرایض بر زمین می‌ماند.

8 آذر 1394
شیخ حیدر حب‌الله؛
فقه اسلامى؛ فقط اجتهاد يا نيازهاى معرفتى ديگر
نوآورى‌های هر دوره اصولى بدون تكرار و توضيح اقوال ديگران، بيش از صد صفحه نخواهد شد، در حالى كه امروزه گاه دوره اى اصولى در ده جلد چاپ و منتشر می‌شود، اما تكرارى و نقل آرا و اقوالاست و نظريات محدودى را بازخوانى و بازگويى می‌كند و يا بر آن حاشيه می‌زند، بى آنكه به نظريه جديد و تازه‌اى پردازد.

8 آذر 1394
گزارش تفصیلی نشست علمی/
جایگاه فقه اجتماعی در پیکربندی فقه و طبقه‌بندی علوم
نشست علمی «جایگاه فقه اجتماعی در پیکربندی فقه و طبقه بندی علوم»، چندی پیش در دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه با حضور فضلا و اساتید برگزار شد. در این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی نامخواه به ارائه بحث پرداخت.

7 آذر 1394
از سوي پژوهشكده حج وزيارت صورت گرفت؛
فراخوان پذيرش مقاله «پژوهشنامه حج و زيارت»
پژوهشكده حج با هدف گسترش دانش و نشر اندیشه‌های نو در حوزه مطالعات حج و زیارت در حال آماده‌سازی و انتشار «دوفصلنامه» تخصصی است پژوهشگران می توانند مقالات خود را در این زمینه به این پژوهشكده ارسال كنند.

7 آذر 1394
تازه‌های نشر؛
استفتائات وقف از محضر مقام معظم رهبری منتشر شد
کتاب استفتائات وقف از محضر مقام معظم رهبری از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه به زیور طبع آراسته شد.
موضوعات خبری

سرویس های ویژه
  انتخاب سردبیر
  تازه‌های نشر
  گفت‌وگو
  واکنش های جهانی به تخریب قبور صحابه
  منشورات
  مؤتمرات
  فقه و انتخابات
  وحدت اسلامی
  الإعلانات
  حوادث عراق
  رویت هلال93
  جریان های تکفیری
  شبكة الإجتهاد العربية
  التقرير المصور
  الحوار
  بازتاب اجتهاد
  التقرير الإخباري
  فيديو
  المجلة
  التحميل Word
  الترجمه
  التحميل pdf
  رسالة/أطروحة
  الحقل الدراسي
  رابط المشاهدة
  گزارش
  مهم‌ترین اخبار
  گزارش تصویری
  تابلو اعلانات
  فقه و قرآن
  نظريات
  رؤیت هلال 94
  فقه الاقتصاد
  فقه الثقافة
  ویژه استهلال
  فقه نامه
  فقه السیاسة
  یادداشت
  مذكرة
  برامج
  الأخبار
  خبر خاص بالإجتهاد
  التقرير الخبري خاص بالإجتهاد
  التقرير المصور خاص بالإجتهاد
  الحوار خاص بالإجتهاد
  مذكرة خاصة بالإجتهاد
  الأعلام

تحلیل آمار سایت و وبلاگ