صفحه اصلی  |  اخبار فقه و اجتهاد  |  پرونده‌ها  |  درباره ما  |  تماس با ما
٢٣ ذو الحجه ١٤٤٠ - ۱۳۹۸ دوشنبه ۴ شهريور
دسته بندی
1234567  بعدی  >>
 کاهش انتخابی جنین، بررسی مبانی عدم مشروعیت آن در فقه اسلامی/ سعید نظری توکلی؛ فاطمه کراچیان ثانی
استفاده از روش‌های درمان ناباروری، هر چند آرزوی فرزنددار شدن را به واقعیت نزدیک می‌کند، در برابر، خانواده‌های نابارور را با مشکل چندقلوزایی روبه‌رو خواهد کرد. جامعۀ پزشکی در صدد است با کاهش تعداد جنین‌ها، ضمن بارور کردن زن و شوهر نابارور، آنها را از نگرانی داشتن چند فرزند نیز برهاند.
14 اسفند 1393
 اتانازي در فقه و حقوق اسلامي‏ با محوريت آراي امام خميني(ره) (بخش پنجم و ششم) / آیت‌الله سیدمحمد موسوی بجنوردی
چون قانون مجازات از قوانین است و برای نفع جامعه مقرر گردیده است، قربانی جرم با اراده خود نمی‌تواند اجرای آن را منحل کند. نتیجه آنکه رضایت مجنی‌علیه، مجوزی برای ارتکاب جرم نیست.
29 دي 1393
 اتانازی در فقه و حقوق اسلامی با محوریت آرای امام خمینی(ره)(بخش چهارم)/ سیدمحمد موسوی بجنوردی؛ مریم رضوی‌نیا
آیت‌الله سید محمد موسوی بجنوردی و مریم رضوی نیا در روزنامه اطلاعات نگاهی به مبحث اتانازی در فقه و حقوق اسلامی با محوریت آرای امام خمینی (ره) داشته‌اند. بخش‌های قبلی این مقاله را پیشتر مطالعه کردید؛ بخش چهارم این مقاله نیز تقدیم محضرتان می‌گردد.
13 دي 1393
 اتانازی در فقه و حقوق اسلامی با محوریت آرای امام خمینی(ره)(بخش دوم و سوم)/ سیدمحمد موسوی بجنوردی؛ مریم رضوی‌نیا
یکی از مهم‌ترین مسائل حقوقی جهان تحت عنوان اتانازی (مرگ آسان) مورد بحث و مناقشه است. اتانازی پایان دادن به زندگی فردی، به درخواست خود و به دست دیگری است که با نیت رهایی فرد از درد و رنج طاقت‌فرسا یا یک بیماری لاعلاج صورت می‌گیرد. اتانازی انواعی دارد که احکام مترتب برآن با یکدیگر متفاوت است.آیت‌الله سیدمحمد موسوی بجنوردی و مریم رضوی‌نیا در روزنامه اطلاعات نگاهی به مبحث اتانازی در فقه و حقوق اسلامی با محوریت آرای امام خمینی (ره) داشته‌اند که قسمت اول این مقاله پیش‌تر از نظرتان گذشت. قسمت دوم و سوم مقاله نیز به استحضار خوانندگان می‌رسد.
6 دي 1393
 اتانازي در فقه و حقوق اسلامي‏ با محوريت آراي امام خميني(ره) (بخش اول) / آیت‌الله سیدمحمد موسوی بجنوردی
یکی از مهم‌ترین مسائل حقوقی جهان تحت عنوان اتانازی (مرگ آسان) مورد بحث و مناقشه است. اتانازی پایان دادن به زندگی فردی، به درخواست خود و به دست دیگری است که با نیت رهایی فرد از درد و رنج طاقت‌فرسا یا یک بیماری لاعلاج صورت می‌گیرد. اتانازی انواعی دارد که احکام مترتب برآن با یکدیگر متفاوت است.
29 آذر 1393
 مشروعیت انتخاب جنسیت از طریق PGD (تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی) / فاطمه پیری امیرحاجیلو؛ علی تولایی؛ محمدحسن شیخها
تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی حاصل تلفیق لقاح آزمایشگاهی (IVF) و تشخیص پیش از تولد (PND)شخیص ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی حاصل تلفیق لقاح آزمایشگاهی (IVF) و تشخیص پیش از تولد (PND) است. در این روش، تشخیص بیماری‌های ژنتیکی در رویان انسان، پیش از لانه‌گزینی، به والدین شانس شروع بارداری با علم به سالم بودن کودک و فقدان ناهنجاری‌های ژنتیکی را می‌دهد.
8 آذر 1393
 نقد و بررسی ماده واحده قانون سقط درمانی مصوب 1384/ زهره افشار قوچانی
اغلب کشورها در برهه‌های مختلف زمانی برخوردهای متفاوتی با مسأله سقط جنین داشته‌اند. در جمهوری اسلامی ایران نیز پس از سال‌ها، با تصویب ماده واحده‌ای در سال 1384 سقط درمانی مجاز اعلام شد؛ اما مصوبه مزبور از روشنی لازم برخوردار نیست و ابهاماتی دارد که تفسیر و حتی تصحیح آن را ضروری می‌سازد. از این رو نویسنده در مقاله حاضر، با شناسایی ابهامات قانون یاد شده مانند عدم تعریف عناوین و عباراتی مثل ناقص‌الخلقه، حرج و عدم شناسایی جایگاه رضایت پدر در انجام سقط، و با مطالعه و بررسی کتب، مقالات و پرونده‌های موجود در این زمینه، سعی در گشودن دریچه نوینی در سقط درمانی کرده است. یکی از مواردی که به عقیده وی اصلاح آن ضروری است، مشخص شدن هدف از وضع این ماده است. در این راستا پیشنهاد می‌کند، در فرضی که با وجود شرایط قانونی، زن راضی به سقط جنین نشود، مرد بتواند او را به این امر اجبار کند. همچنین بهتر می‌داند عبارت «بیماری مادر» از ماده حذف گردد و عبارت تهدید جانی مادر جایگزین آن شود یا به آن اضافه گردد.
24 مهر 1393
 سازوکارهای حمایت از حق کودک بر آموزش در فقه امامیه، اسناد حقوق بشری و قانون اساسی/ آزاده علیان نجف‌آبادی؛ مسعود راعی دهقی
توجه به حقوق کودک به‌طور عام و حمایت از حق او بر آموزش به‌طور خاص، از اموری است که طی چند سال گذشته از جهت مباحث حقوق بشری و اسناد بین‌المللی و نیز قوانین داخلی، اهمیت خاصی پیدا کرده است. از طرف دیگر، شریعت اسلامی هم نگاه ویژه‌ای به کودک و حق او بر آموزش دارد. این مقاله بر آن است که سازوکارهای حمایت از حق کودک بر آموزش را در فقه امامیه و اسناد حقوقی بررسی کند. برخی از مهم‌ترین سازوکارهای فقهی در قالب حمایت اقتصادی، حمایت‌های روحی و حمایت‌های معنوی تعریف شده است. از نظر حقوقی الزام‌های مختلفی بر دولت‌ها در قالب اسناد حقوق بشری و نیز تصویب قوانین مختلف داخلی شناخته شده است. رویکرد تطبیقی که نویسنده مقاله در پیش گرفته است، ثابت می‌کند که حمایت از حق بر آموزش، در فقه امامیه به دلیل برخورداری از ضمانت اجرای داخلی و بین‌المللی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. این حق با توجه به مقدمات آن، از دوران انعقاد نطفه و حتی قبل از آن شروع می‌شود و بدین مناسبت وظایف مختلفی به‌طور خاص بر عهده والدین قرار می‌گیرد. همچنین دایره حق بر آموزش در فقه امامیه گسترده‌تر از آن است که در اسناد حقوق بشری مطرح شده است.
17 شهريور 1393
 مشروعیت کودکان متولد از شیوه‌های جدید باروری در حقوق ایران، مصر و انگلیس/ مهشیدسادات طبائی
در همه سیستم‌های حقوقی، کودک حاصل از رابطه نامشروع، غیرقانونی و نامشروع تلقی می‌شود و از برخی حقوق کودک مشروع، محروم می‌ماند. ازآنجاکه شیوه‌های جدید باروری در اغلب موارد، به لحاظ دخالت شخص ثالث در فرآیند تولیدمثل، با مقدمات حرام همراه است، لذا مسئله مشروعیت اطفال حاصل از این شیوه‌ها مطرح می‌گردد. این مقاله به بررسی امکان الحاق شرعی و قانونی کودک حاصل از شیوه‌های جدید باروری به والدین خود در حقوق ایران، با تکیه‌بر منابع فقهی می‌پردازد. نویسنده در کنار مطالعه حقوق ایران، مروری تطبیقی بر حقوق مصر و انگلیس هم دارد. مطالعه در حقوق ایران بیانگر سکوت قانون‌گذار و اختلاف دیدگاه فقهای امامیه در پاسخ به این مسئله اساسی است؛ از نظر برخی فقهای امامیه، طفل مذکور فاقد نسب مشروع و در حکم فرزند متولد از زناست؛ اما اغلب فقهای امامیه علی‌رغم تأکید بر عدم ارتکاب مقدمات حرام در ارائه و استفاده از شیوه‌های جدید باروری، کودک حاصل از شیوه‌های مذکور را حتی در فرض نامشروع بودن شیوه مورداستفاده، به والدین خود ملحق می‌دانند. در حقوق انگلیس و مصر نیز عدم رعایت شرایط قانونی سبب می‌شود کودک غیرقانونی و نامشروع تلقی شود.
10 شهريور 1393
1234567  بعدی  >>

تحلیل آمار سایت و وبلاگ