صفحه اصلی  |  اخبار فقه و اجتهاد  |  پرونده‌ها  |  درباره ما  |  تماس با ما
١٨ ذو الحجه ١٤٤٠ - ۱۳۹۸ چهارشنبه ۳۰ مرداد
دسته بندی
12345678910  بعدی  >>
 از مالکیت تا حاکمیت: مطالعه تطبیقی محیط زیست در حقوق و فقه اسلامی/ محمدحسین رمضانی قوام‌آبادی؛ حسین سیمایی صراف
23 اسفند 1393
 دادگاه اختصاصی ویژۀ غیرمسلمانان و قلمرو صلاحیت آن / مصطفی دانش‌پژوه
جمعیت دارالاسلام ترکیبی از مسلمانان (اکثریت)، اهل ذمه (اقلیت) و مستأمنان (بیگانگان) است. در اینکه دادگاه‌های عمومی دولت اسلامی از جمله صلاحیت رسیدگی به دعاوی بیگانگان و اقلیت‌ها را دارند، بحثی نیست. بحث در این است که آیا در دولت اسلامی، اقلیت‌ها که دینی متمایز از مسلمانان دارند می‌توانند دادگاه اختصاصی و ویژه داشته باشند و با فرض مثبت بودن پاسخ، آیا این دادگاه‌ها صلاحیت رسیدگی به دعاوی بیگانگان و حداقل بیگانگان هم‌کیش خود را دارند؟
14 اسفند 1393
 ماهیت و احکام نهاد عاقله (قسمت پایانی) / سیدسجاد موسوی کرمانشاهی
در قسمت‌های قبلی مقاله به تعریف و جایگاه نهاد عاقله پرداخته شد؛ همچنین این مسئله که آیا اصولا عاقله وظیفه‌ای در جبران خسارت دارد یا خیر نیز تبیین شد. در بخش سوم مقاله، کیفیت وظیفه عاقله در پرداخت دیه و نظریات علما در این باره توضیح داده می‌شود.
29 دي 1393
 ماهیت و احکام نهاد عاقله (قسمت دوم) / سیدسجاد موسوی کرمانشاهی
یکی از نهادهایی که در میان قبایل پیش از اسلام، نقش بسیار مهمی در ایجاد امنیت و آرامش جوامع انسانی برعهده داشته، نهاد عاقله و جمعیت خویشان شخص جانی بوده است. در بخش اول مقاله تعریف نهاد عاقله و موضوعاتی را در رابطه با آن خواندید. عاقله عبارت از عصبه اشخاص است؛ در بخش دوم این مقاله نویسنده ابتدا به بحث عصبه می‌پردازد و سپس موارد شمول عاقله و احکام آن را بررسی ‌می‌کند.
24 دي 1393
 ماهیت و احکام نهاد عاقله (قسمت اول) / سیدسجاد موسوی کرمانشاهی
یکی از نهادهایی که در میان قبایل پیش از اسلام، نقش بسیار مهمی در ایجاد امنیت و آرامش جوامع انسانی برعهده داشته، نهاد عاقله و جمعیت خویشان شخص جانی بوده است. یکی از مسئولیت‌های اصلی این نهاد ـ که اجمالاً شامل اقوام نزدیک و طایفه هر شخصی می‌شد ـ دفاع از اشخاص قبیله در مقابل هجمه‌های بیگانگان، و پرداخت بدهی‌ها و خون بهایی بوده است که شخص به بار می‌آورده و از پرداخت آن عاجز بوده است. در این موارد، عاقله اشخاص پرداخت این تعهدات مالی را می‌پذیرفتند تا از درگیری‌های احتمالی اولیای مقتول و شخص جانی و خانواده او جلوگیری کرده باشند.
13 دي 1393

تحلیل آمار سایت و وبلاگ