article

آدرس جدید شبکه اجتهاد

جهت مشاهده مطالب جدید «شبکه اجتهاد» به آدرس www.ijtihadnet.ir مراجعه نمایید.

article

علت انحصار خبرگان در فقها چیست؟

رهبری غیر از اجتهاد شرایط دیگری نیز دارد. چرا كارشناسانی از رشته‌های مختلف در مجلس خبرگان رهبری حضور ندارند؟

article

چگونه فقاهت و هنر را به یکدیگر نزدیک کنیم؟

با درنظر گرفتن این تنوع در زمینه‌های هنری، این سوال مطرح می‌شود که برای تبیین درست فقه هنری چه باید کرد تا مسیری درست طی شود و از یک سو جوانب دینی موضوع و از سوی دیگر اقتضائات زمینه‌های هنری به صورت دقیق مد نظر قرار گیرد.

article

تایید و یا رد افراد باید با حجت بسیار قوی، شرعی و قطعی باشد

محروم کردن افراد قوی که نیت خدمت به نظام را دارند یک حجت بسیار قوی شرعی می‎طلبد و اینگونه نیست که کسی به راحتی کسی را از شرکت در این عرصه محروم کند و اگر این حجت با تمام ادله قطعی ثابت نشود، کسی حق تایید یا رد کسی را ندارد.

article

کتاب «خبرگان و پرسش‌های مبنایی» + دانلود

چاپ اول کتاب «خبرگان و پرسش‌های مبنایی» به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین علی نهاوندی از سوی مرکز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما، به تازگی راهی بازار نشر شد.

article

فتواهایی که شورای نگهبان می‌تواند ملاک قرار دهد

در راه قضا و در هنگامی که مقتضیات قواعد عمومی مد نظر باشد شورای نگهبان به نظر می‌رسد که در توجه به فتوا باید وظایف مردم را مورد توجه قرار دهد حتی اگر نظر پذیرفته شده برخلاف نظر شورای نگهبان باشد.

article

ادله فقهی انتخاب و نصب کارگزاران نظام توسط ولی فقیه

از نظر فقهی و حقوق اساسی، نقش و جایگاه ولی فقیه در انتخاب و انتصاب کارگزاران جامعه اسلامی چگونه است، آیا کارگزاران نظام اسلامی لزوماً باید از طرف ولی فقیه تعیین شوند یا نیازی به تعیین ولی فقیه نمی‌باشد؟

article

آنچه در کنگره بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز»، مطرح شد

مسئله تکفیر در جهان اسلام تا آنجا پیش رفته که حتی وضعیت را بدتر از تفتیش عقاید در اروپا کرده و ضربه زیادی به حیثیت اسلام و مسلمین وارد آورده است؛ اشتباه در تفسیر آیات، نداشتن پیش‌زمینه علمی و بی‌اطلاعی از حقایق عالم و معانی آیات قرآن، ازجمله عواملی هستند که موجب می‌شوند فتاوای وحشتناک توسط مفتیان وهابی صادر شود.

article

پیشنهادهایی برای «تحول در فقه» از منظر شهید مطهری

یادداشت پیش رو نوشته حجت‌الاسلام حسین سوزنچی است که به تبیین «پیشنهادهایی برای تحول در فقه» از منظر شهید مطهری می‌پردازد. ایشان مشخصاً سه پیشنهاد مهم برای تحول جدی در عرصۀ اجتهاد و فهم دین ارائه می‌دهد که برخی از آن‌ها در واقع به اصلاح خود فرآیند اجتهاد مربوط می‌شود.

article

فهرست جامع دروس خارج فقه و اصول سراسر کشور

به همت «شبکه اجتهاد»، فهرست جامع دروس خارج حوزه علمیه سراسر کشور در دو سه گروه دروس فقهی و اصولی قم، دروس فقهی و اصولی مشهد و دروس سایر حوزه‌های علمیه گردآوری شده است که در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

article

قلمرو فقه مطلوب در راهبردشناسی نظام دینی

در عصر غیبت رسالتی که وجود دارد این است که از فقه موجود به سمت تولید فقه مطلوب حرکت کنیم که نیازمند به سازی و کار و نقشۀ راه و یک سری لوازم می‌باشد. ویژگی فقه مطلوب این است که دست عصر نوین به سوی آن بلند است و از حیث اسلوب و برنامه و گستره مطابق فقه موجود است.

article

فراخوان مقاله بیست‌و‌نهمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی فراخوان مقاله بیست‌و‌نهمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در سه محور «ارزیابی شرایط کنونی جهان اسلام»، « عوامل بحران زا» و « عوامل برون رفت»، اعلام کرد.

article

کفایه‌الاصول و روش اصولی آخوند در گفتگو با آیت‌الله مویدی قمی

مهمترین ویژگی صاحب کفایة این است که ایشان قبل از این که تتبع در اصول داشته باشند نسبت به مسائل اصولی، تفکر عمیق می‌کردند و در این مبحث، مبدع، متفکر و مبتکر بودند و چنین ویژگی‌هایی باعث امتیاز کتاب کفایة‌الاصول شده است.

article

اصلاح نظام آموزشی در حوزه علمیه نجف

بر اساس گزارش برخی از اساتید حوزه، چندی است تلاش‌هایی برای اصلاح نظام فعلی آموزش در حوزه علمیه نجف آغاز شده و تغییراتی در کتاب‌های درسی صورت گرفته است.

article

مراسم بزرگداشت آیت‌الله سید عبدالله شیرازی در مشهدالرضا(ع)

همزمان با فرارسیدن ماه محرم الحرام، مراسم بزرگداشت مرحوم آیت‌الله سیدعبدالله شیرازی از مبارزان علیه استعمار با حضور علما، فظلا و طلاب حوزه علمیه در مشهد برگزار می‌شود.

article

فاجعه تلخ منــا نباید به سکوت و فراموشی بگذرد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از سکوت دولت‌ها و به‌خصوص دولت‌های غربی و سازمان‌های مدعی حقوق بشر در قبال این مصیبت بزرگ تأکید کردند: این حادثه به هیچ‌وجه نباید فراموش شود و دستگاه دیپلماسی و سازمان حج موظف هستند که این موضوع را به صورت قاطع دنبال کنند.

article

معرفی کتاب؛ انتخابات از نگاه فقه

در بررسی فقهی انتخابات لازم است مبانی فقهی‌ای را که می‌توان از آن‌ها برای مشروعیت‌بخشی به انتخابات بهره برد، رصد کرد؛ یعنی بررسی آیات، روایات، سیره، دلیل عقل و … . از آن‌جا که انتخابات به‌معنی امروزی در صدر اسلام و زمان معصومان وجود نداشته است، تنها می‌توان از طریق ادله و به روش اجتهاد به مشروعیت یا عدم مشروعیت انتخابات به شکل امروزی پی برد.

article

همایش بررسی ابعاد حقوقی، سیاسی، فقهی فاجعه منا

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی با هدف بررسی ابعاد حقوقی، سیاسی، فقهی فاجعه منا همایشی را در دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه برگزار می‌کند.

article

«منشور قضاء» اثر آیت‌الله هاشمی شاهرودی رونمایی می‌شود

«منشور قضاء» عنوان کتاب جدید آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی، نایب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری و استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم در کتابخانه ملی رونمایی می‌‌شود.

article

حقوقدانان چه می‌گویند؛ راهکارهای حقوقی پیگیری فاجعه منا

فاجعه منا را نباید به سطح درگیریهای سیاسی بین ایران و عربستان تقلیل داد حاکمان عربستان به دنبال این هستند که به جای پیگیری حقوقی ابعاد فاجعه را به سطوح سیاسی وصل کنند/ ممانعت از حق دسترسی به اطلاعات فاجعه منا و مستند سازی این اطلاعات، مصداق جلوگیری از کشف حقیقت است.

article

بیانیه نشست حقوقی فاجعه منا

بیانیه سازمان بسیج حقوقدانان در چهار محور، بعد فقهی رسیدگی به فاجعه منا، مسوولیت بین المللی دولت عربستان در فاجعه منا، اقامه دعوا علیه دولت عربستان به خاطر فاجعه منا و لزوم جبران خسارات مادی و معنوی فاجعه منا توسط دولت عربستان قرائت شد.

article

روایتی از تاریخچه بانکداری به اصطلاح بدون ربا

قانون عملیات بانکداری بدون ربا (۱۳۶۲) با نگاه تطهیر شبکه بانکی کشور از ربا، به دست مجریان اقتصادی سپرده شد. اما از همان زمان معلوم بود که اکتفای صرف به این قانون و عدم بازبینی و تکمیل آن در نهایت وضعیت بانکی کشور را تغیر نخواهد داد.

article

پژوهشی در باب «قرض‌الحسنه» در اسلام

به تازگی انتشارات چاپ و نشر بین‌الملل کتابی را تحت عنوان «پژوهشی در باب قرض الحسنه در اسلام» نوشته مرتضی پویان منتشر کرده است.

article

نقدی بر عدم توجه به لایه‌های بنیادین اسلامی‌سازی بانک‌ها!

متأسفانه یکی از مشکلات اساسی امروز در بانکداری بدون ربا، که به‌دلیل عدم توجه به مقوله‌ی فلسفه‌ی بانکداری ایجاد شده، همین خردنگری در فقه است. نوع نگاه فقها به مسائل و مشکلات جامعه، نقش مهمی در کیفیت و نحوه‌ی ارائه‌ی راهکارهای فقهی و احکام شرعی صادرشده برای حل این مشکلات دارد. منظور ما از نوع نگاه، خردنگر یا کلان‌نگر بودن است.

article

نظریات شهید صدر درباره اقتصاد اسلامی چه بود؟

دکتر خاندوزی درباره کتاب شهید صدر می‌گوید: «نظریه مالکیت، آزادی اقتصادی و عدالت اجتماعی که در کتاب مطرح شده، زیربنای اقتصاد سالم اسلامی است».

article

انتشار مجموعه مقالات بیست و ششمین همایش «بانکداری اسلامی»

مجموعه مقالات بیست و ششمین همایش بانکداری اسلامی در سه جلد با عنوان «تجربه جهانی بانکداری اسلامی روش های تأمین مالی، ابزارها، خدمات و محصولات» از سوی مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران، منتشر سد.

article

اختلاف‌نظر فقها درباره جبران کاهش ارزش پول در قرض‌الحسنه

حجت‌الاسلام حبیبیان اظهار کرد: در مورد جبران کاهش ارزش پول در قرض‌الحسنه بین فقها اختلاف‌نظر وجود دارد اما تاکنون هیچکدام از فقهای امامیه فتوا به جبران کاهش قدرت خرید نداده است.

article

بررسی فتوای میرزای نایینی در جواز قمه‌زنی

مرحوم نایینی در این فتوا موضوع ضرر قمه‌زنی برای بدن را بررسی کرده است و طبق نظر وی، آسیب جزئی و زودگذری که در اثر قمه‌زنی به بدن وارد می‌شود، حرام نیست؛ اگرچه همچنان بر این مطلب تأکید می‌کند که اگر قمه‌زنی به بدن زیان برساند، انجام آن حرام است.

article

بررسی فقهی رفتارهای افراطی در عزاداری اهل‌بیت علیهم‌السلام

نظریه پرداز جلسه با سنخ‌شناسی موضوع عزاداری و اقامه‌ی استدلال‌های مختلف عقلی و نقلی به تشریح و تبیین کامل مسأله پرداخت و طی آن روشن شد که اصل عزاداری، امری فطری است که شرع مقدس نه تنها با آن مقابله نکرده است؛ بلکه به تقویت آن نیز پرداخته است.

article

پاسخ به سوالات شرعی حادثه منا تدوین شد

مجموعه سوالات و شبهات فقهی حادثه دلخراش منا، از سوی استادان اداره پاسخگویی به سوالات دینی آستان قدس رضوی، در قالب 16 پرسش و پاسخ اساسی و مهم، ویژه زائران و حاجیان بیت‌الله الحرام تدوین شد.

article

پاسخ به سؤالات شرعی مخاطبان درباره احکام عزاداری

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب مجموعه پاسخ‌ها به سؤالات شرعی مخاطبان درباره احکام عزاداری را منتشر کرد.

article

آنچه در دیدار وزیر بهداشت با مراجع قم گذشت

وزیر بهداشت میهمان مراجع و علمادر قم بود و در این دیدارها مراجع ضمن تاکید بر بی کفایتی آل سعود، بر لزوم تسهیل شرایط حج و بررسی موضوع در نشست‌های فقهی عالمانه تاکید کردند و گفتند نباید محبوبیت حج ضربه بخورد.

article

حادثه منا اگر قتل عمد نبود قتل شبه عمد است

آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه حادثه منا، خطای محض نبود، گفت: اگر قتل عمد نبود، قتل شبه ‌عمد است و حُکم فقهی آن، حکم فقهی شبه‌عمد را دارد.

article

فضای مجازی نیازمند یک انقلاب عظیم است

آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که در مواجهه با فضای مجازی باید رویکرد فرهنگی داشت نه تجاری، نسبت به نقشه غرب به کشور از این طریق هشدار دارد و تصریح کرد که فضای مجازی به یک انقلاب نیاز دارد.

article

بررسی فقهی توسعه مسجد الحرام

ابعاد فقهی توسعه مسجدالحرام با حضور حجج‌اسلام والمسلمین مهدی درگاهی و رضا عندلیبی در رادیو معارف طرح و بررسی می‌شود.

article

ترکیب روش‌های فقهی و علوم انسانی در تحقق سبک زندگی اسلامی

در سبک زندگی اسلامی، تنها به دنبال متن روایات و آیات و زندگی ائمه نیستیم که این موارد بسان منابع استنباطی سبک زندگی اسلامی است، بلکه با استفاده از «الگوهای فرهنگی اسلام» که در منابع دینی آمده است، می‌توانیم در صحنه زندگی ورود پیدا کنیم و سبک زندگی جامعه ایرانی را داری جهت‌دهی اسلامی کنیم.

article

حوزه نیازمند تحول علمی‌ در ابواب فقهی است

اگر ما با وجود مبتلا بودن به بحث فقه رسانه وارد نشویم در واقع مؤید سخن کسانی خواهیم بود که می‌گویند دین فقط برای مسائل فردی احکام دارد؛ برخی می‌خواهند دین را از جامعه کنار گذاشته و آن را سکولار کنند که حوزه علمیه باید مراقب باشد تا این جریان در آن نفوذ نکند.

article

برگزاری درس خارج «فقه‌رسانه» در شهرک مهدیه قم

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه، درس خارج «فقه رسانه» با ارائه حجت‌الاسلام والمسلمین رفعتی در شهرک مهدیه قم آغاز می‌شود.

article

ضرورت هم‌اندیشی فقها و کارشناسان برای تدوین نقشه راه کلان رسانه اسلامی

مدیر نشریه علمی تخصصی رسانه و خانواده با اشاره به ضرورت دستیابی به نقشه راه کلان رسانه اسلامی گفت: ضرورت باید جایگاه فقه رسانه در نظام اسلامی تبیین و تشریح شود و این مهم بر عهده حوزه علمیه است که باید در دروس خارج فقه مطرح شود.

article

مبلغی: دولت به موضوع طلاق توجه بیشتری داشته باشد

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بیان داشت: متاسفانه امروز در مواردی طلاق به پدیده‌ای گسترده و تاثیرگذار حتی نسبت به اصل ازدواج تبدیل شده و جامعه و دولت باید بیشتر روی آن کار کنند.

article

از نقد رویکرد تسهیل طلاق تا وظایف دولت و راهکارهای طلاق زدایی

هم اندیشی علمی با موضوع «تسهیل طلاق و طلاق‌زدایی در نظام حقوق خانواده»، با سخنرانی برخی شخصیت‌های علمی در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در قم برگزار شد.

article

نشست علمی «طلاق زدائی در نظام حقوق خانواده»

نشست علمی با موضوع «تسهیل طلاق و طلاق زدائی در نظام حقوق خانواده» روز سه شنبه ۲۱ مهرماه در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.

article

از استیفای حقوق شرعی زنان تا استفاده از ظرفیت‌های پویای فقه

معاون زنان ریاست جمهوری در نشست خبری روز خانواده با اشاره به برنامه‌های دولت در رابطه با رویارویی با آسیب‌های اجتماعی بر استیفای حقوق شرعی زنان و استفاده از ظرفیت‌های پویای فقه در پیش‌برد حقوق زنان تاکید کرد.

article

نقش «فقه خانواده» در پیشرفت فرهنگی بررسی می‌شود

چهارمین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی کنگرۀ دین، فرهنگ و تعالی با عنوان «نقش فقه خانواده در پیشرفت فرهنگی» در پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود.

article

گزارشی از نشست کارکردهای اصل عفاف در حقوق خانواده

در بررسی‎هایی که انجام شده است بیان می‎شود که اصل عفاف می‌تواند در جعل حکم شرعی و یا حکم ثانوی منشا اثر باشد و برخی اوقات تاثیر سلبی دارد یعنی به حاکم شرع اجازه می‎دهد که برای برون رفت از این بحران یعنی آلودگی زن، مرد را به طلاق وا دارد.

تحلیل آمار سایت و وبلاگ